26.07.2018
Aktualności, Harcerstwo
Harcerski obóz w Mrzeżynie

W środę 11 lipca harcerze z 10 próbnej Tarnowskiej Drużyny Harcerskiej ,,Młody Las” z Bistuszowej, wyruszyli na obóz do Mrzeżyna nad Morzem Bałtyckim pod opieką dh drużynowej Beaty Wojtanowskiej. Dla większości był to pierwszy, tak długi wyjazd z domu, będący całkiem nowym doświadczeniem mieszkania w namiocie, w lesie, bez prądu, ze słabym zasięgiem Internetu, z dala od cywilizacji, ale za to blisko morza i zaskakującej natury…

Obóz harcerski został zorganizowany przez Hufiec Podhalański i Państwową Straż Pożarną. Już w pierwszym tygodniu pobytu, nasza drużyna pełniła całodobową służbę wartowniczą i pracowała w obozowej kuchni. Służba okazała się dość trudna ze względu na rzęsiście padający deszcz, ale nasi harcerze wykazali hart ducha i dzielnie znosili wszelkie trudy. Dzień na obozie rozpoczynał się od głośnego gwizdka dh oboźnej, oznajmiającego pobudkę i poranną zaprawę. Następnie toaleta poranna w ,,czyściochach” i przygotowanie do śniadania, które poprzedzały codzienne porządki w namiotach. Nasze druhenki z zastępu ,,Płomienne Ogniki” zdobyły sprawność Czyściocha za wzorowy porządek w namiocie nr 6. Czas spędzony w Mrzeżynie pozwolił młodym harcerzom doskonalić wiedzę i umiejętności nie tylko harcerskie, ale również strażackie oraz te z zakresu pierwszej pomocy.

Program obozu był bardzo bogaty. Codziennie odbywały się zajęcia programowe z terenoznawstwa, pionierki, musztry, węzłów, szyfrów harcerskich oraz śpiewogrania. Nie było miejsca na nudę… liczne zwiady i nocne biegi terenowe. Oprócz pouczających zajęć znalazł się również czas na wycieczkę do Międzyzdrojów, Kamienia Pomorskiego, Trzęsacza i na Wyspę Wolin, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego. W czasie rejsu statkiem ,,Czerwony Szkwał” po Bałtyku, harcerze śpiewali szanty i dzielnie walczyli z wielką falą, łapiąc za ster łodzi, zdobywając tym samym sprawność Lwa Morskiego. Doskonale bawili się w Rogowie, pływając kajakami po jeziorze. Podczas słonecznej pogody korzystaliśmy z uroków morza i plaży, na której organizowane były liczne zawody sportowe i atrakcje przygotowane przez strażaków, jak również rywalizacje między zastępami.

Obóz stał się również miejscem zawierania nowych przyjaźni, zdobywania sprawności harcerskich, a także był możliwością zdobycia Krzyża i złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego. Z dumą informujemy, że Próbę Harcerza pomyślnie zakończyło czterech druhów z naszej drużyny, którzy o wschodzie słońca 24 lipca złożyli Przyrzeczenie Harcerskie, a byli to: dh Weronika Smoleń, dh Karolina Wojtanowska, dh Dagmara Pawlus i dh Michał Król. Dla niektórych obóz był wielkim wyzwaniem, ale po dwóch tygodniach z bagażem pełnym wspomnień i zdobytej wiedzy, harcerze z uśmiechem na twarzach powrócili do swoich domów.