13.11.2022
Aktualności, Harcerstwo
Koncert Pieśni Patriotycznej

13 listopada 2022 roku w naszej szkole odbył się Koncert Pieśni Patriotycznej zorganizowany przez Stowarzyszenie Bistuszowian i Uniszowian, Publiczną Szkołę Podstawową w Bistuszowej, Sołtysa wsi Bistuszowa i Sołtysa wsi Uniszowa.

Koncert miał na celu ukazanie pięknych pieśni patriotycznych w nowych aranżacjach, podtrzymanie i wzmocnienie wspólnoty narodowej, przypomnienie i zrozumienie historii naszego kraju, jak również zaszczepienie w naszych dzieciach szacunku i tradycji. Był także okazją do pokazania swojego patriotyzmu, który powinien przejawiać się,  po pierwsze w poszanowaniu i oddaniu czci symbolom narodowym, takim jak godło, biało-czerwona flaga, hymn narodowy,  w dbaniu o środowisko naturalne, a przede wszystkim w poprawnych, pełnych życzliwości i zrozumienia relacjach międzyludzkich.

Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpienia profesora Włodzimierza Bernackiego, który w niezwykle interesujący sposób przedstawił wydarzenia z historii Polski, odnosząc się przy tym do wielkich polskich artystów, jak Adam Mickiewicz. Przytoczmy w tym miejscu słowa pana Grzegorza Marusieńskiego – rodzica ucznia naszej szkoły: Wydarzenie piękne, ważne i potrzebne naszej lokalnej społeczności. Cieszy fakt, że mury naszej szkoły tętnią życiem. Wystąpienie Pana Bernackiego było bardzo ciekawe. Szczerze mówiąc, ujęcie naszej walki o niepodległość na tle europejskich wydarzeń zainteresowało mnie i aż prosi się o kontynuację.

Kolejnym punktem programu był występ uczniów naszej szkoły, którzy piękną recytacją oraz przejmującym śpiewem oddali hołd poległym za ojczyznę i w ten sposób wyrazili swój patriotyzm. Wystąpił uczeń klasy 4 Łukasz Kasperek, który zaśpiewał kolejno pieśni: ,,Wojenko, wojenko” oraz ,,Pałacyk Michla” oraz uczennica klasy 7 Milena Hołda, która wyrecytowała utwór pt. ,,Żołnierze Armii Krajowej”.

Następnie wybrzmiał koncert pieśni patriotycznych, który nosił nazwę Niepodległość – trudne słowo… . Zespół młodych ludzi, których pasją jest muzyka oraz kultywowanie wartości patriotycznych. Zespół wykonał 14 utworów podzielonych na 3 partie, każda z nich ukazywała inną tematykę, na szczególną uwagę zasługuje druga część koncertu, podczas której wykonawcy zaprezentowali wzruszające aranżacje m.in. utworów poetyckich. Na koniec zebrani goście mogli wspólnie z zespołem śpiewać te bardziej znane pieśni. Zespół prowadzi pan Rafał Sokulski, a w jego skład wchodzą: Magdalena Zając, Martyna Wiśniowska, Katarzyna Niemiec, Patryk Cup, Kamil Moździerz. Z zespołem gościnnie wystąpił pan Aleksander Borowiec.

Spotkanie zwieńczył poczęstunek, który był okazją to rozmowy i wymiany zdań.