31.10.2018
Aktualności
Pamiętamy… Wizyta uczniów naszej szkoły na cmentarzu wojennym w Bistuszowej

W piękne i słoneczne, wręcz letnie, środowe przedpołudnie, dnia 31 października b. r., uczniowie klas IV – VIII pod opieką swoich nauczycieli i wychowawców wyruszyli ze szkoły na cmentarz wojenny numer 165 z I wojny światowej, usytuowany w Bistuszowej, na terenie przysiółka zwanego „Kozłówkiem”. Wyjście na cmentarz wojskowy było inicjatywą Samorządu Uczniowskiego, działającego w naszej szkole, który koordynował akcję gromadzenia zniczy na mogiły żołnierskie.

Cmentarz znajduje się w miejscowości Bistuszowa, ale przy granicy z Tuchowem. Jest widoczny z daleka, gdyż leży na terenie bezleśnym, wśród pól uprawnych, a w czasie budowy cmentarza zasadzono na nim drzewa. Nekropolia zaprojektowana została przez niemieckiego architekta, Heinricha Scholza, na planie ośmiokąta. Pomnik centralny to murowany z kamieni postument z datami 1914-1915. Zamontowano na nim metalowy krzyż łaciński. Nagrobki stanowią betonowe stele. W 13 grobach zbiorowych i 14 pojedynczych pochowano tutaj 87 żołnierzy armii austriackiej. Nieliczni z nich polegli w grudniu 1914 roku, gdy armia rosyjska zajmowała te tereny, większość jednak straciła życie w dniach 4-7 maja 1915 roku, podczas wielkiej ofensywy sprzymierzonych wojsk austriackich i niemieckich, zwanej bitwą pod Gorlicami. Była ona zwycięska dla wojsk sprzymierzeńców, którzy wyparli Rosjan z tych terenów daleko na wschód. Okupiona została jednak wielką liczbą poległych. Żołnierze austriaccy walczyli w 62. Pułku Piechoty Austro-Węgier, którego obszar rekrutacji znajdował się w Tîrgu Mureș (Maros Vásárhély). W pułku tym służyli głównie Węgrzy (49% składu pułku) i Rumuni (46%).

Jak co roku, także i teraz, w bliskości dnia Wszystkich Świętych, nasi uczniowie uporządkowali mogiły żołnierzy austriackich, którzy polegli na terenie Bistuszowej podczas I wojny światowej. W skupieniu zapalili znicze i ułożyli je na każdym grobie oraz na pomniku głównym. Następnie wspólnie odmówiliśmy modlitwę za poległych żołnierzy tam spoczywających oraz za wszystkich polskich patriotów, którzy oddali swe życie za wolność umiłowanej Ojczyzny.Wizyta na cmentarzu wojennym jest dla uczniów żywą lekcją historii oraz ważną nauką obywatelskich postaw wobec miejsc i osób związanych z dziejami naszego rodzinnego kraju. Jest to kwestia niezwykle istotna i zawsze aktualna, zaś nabiera jeszcze dodatkowej wagi w obecnym roku, kiedy obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pozostaje ufać, iż uczniowie, kiedy ukończą już szkołę, powracać będą do tych naszych wspólnych wizyt na tej miejscowej historycznej nekropolii i nadal będą pamiętać o cmentarzu wojennym nr 165 w Bistuszowej.