24.11.2022
Aktualności
II Szkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej

Dzień 24 listopada zapisze się w naszym szkolnym kalendarzu jako ten, w którym miał miejsce festiwal polskości. Wszystko za sprawą przeprowadzonego II Szkolnego Konkursu Piosenki Patriotycznej, którego zalążek zainicjował już rok temu Samorząd Uczniowski pod kierunkiem P. Lucyny Matłosz. Dzięki wspólnej pracy zespołu nauczycieli opracowaliśmy scenariusz, którego nie da się powielić z uwagi na współczynnik motywacji, którym się kierowaliśmy, bowiem niepodległość, do której dążyło tak wiele pokoleń Polaków i która pochłonęła niezliczoną ilość istnień ludzkich, należy uszanować w należyty i godny sposób.

Wyraziliśmy to w słowach piosenek i wierszy, które wybrzmiewały z ust od najmłodszych do najstarszych uczniów naszej szkoły. Wiersz pt. „Żołnierze AK” autorstwa Iwony Krzepkowskiej – Bułat wygłosiła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Milena Hołda.

W tegorocznym konkursie miało miejsce miłe i niezwykle ujmujące w swej prostocie spotkanie z prof. Janem Plutą, który zapoznał zebranych z tragiczną historią swojego ojca Władysława Pluty, który w czasie wojny służył w Armii Krajowej pod pseudonimem „Sęk”, a w powojennej zawierusze został zamordowany skrytobójczo. W II edycji konkursu wzięły udział również osoby, które na trwałe wkomponowały się w naszą społeczność szkolną i byli nimi: Pan Zygmunt Pertkiewicz, Pan Edward Patalas – v-ce Prezes Stowarzyszenia Bistuszowian i Uniszowian, Pani Beata Jagodzińska – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, Pan Stanisław Stańczyk, który reprezentował Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach, Pani Monika Strugała – Dyrektor Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Ryglicach , Pani Dorota Turczyn przyjaciel szkoły. Zebrani goście mieli ważny udział w spotkaniu z uwagi na zajęcie miejsc w jury konkursowym.

Śpiew o wolnej i suwerennej Polsce sprawił wiele radości, wprowadzał refleksje i zadumę na twarze wszystkich biorących udział w wydarzeniu. A nasze dzieci? Dumnie, z należytą powagą i szacunkiem śpiewały ważne dla wszystkich Polaków wersy piosenek. Patrząc na ich zmagania, nie mogliśmy nie pokazać, że my również potrafimy i umiemy śpiewać o Polsce, dlatego też wspólny występ zebranych gości, grona pedagogicznego i rodziców, mam nadzieję, na stałe wkomponuje się w coroczny przebieg konkursu.

Wyniki konkursu kształtują się następująco:

Kategoria klasy 0-III
Kl. 0 – I miejsce
Kl. I i II – II miejsce
Kl. III – Wyróżnienie

Kategoria klasy IV – VIII
Kl. VII – I miejsce
Kl. VI – II miejsce
Kl. V – III miejsce
Kl. IV – Wyróżnienie
Kl. VIII – Wyróżnienie

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

Pamiętajmy, że polskość jest zadaniem, przekazujmy i krzewny patriotyzm. Choć przyszło nam to czynić jak się okazuje, w „trudnych czasach”, to spróbujmy wyobrazić sobie potęgę i wagę słów zapisanych przez żonę zmarłego Władysława Pluty, które wielokrotnie usuwane były przez PRL-owskie władze z nagrobka:

„Śpij kochany Nasz!
Oto twoje „małe smyki” rosną
A kiedy każdy z nich urośnie duży,
Będzie jak Ty - Bogu i Ojczyźnie służył.”